Jak jednoduše pomoci srdci

Lékař není jediný, kdo může vašemu srdci pomoci. Svou léčbu můžete podpořit jednoduchými změnami životního stylu, které mohou zabránit tomu, aby se srdce zbytečně namáhalo.

 


Upravte svůj jídelníček

Vyvážená a pestrá strava je základem. Jezte menší porce 5–6× denně. Poskládejte si svůj jídelníček tak, aby obsahoval dostatek vlákniny, zeleniny a ovoce. Volte takové potraviny, které vás nenadýmají a nedráždí. Pokud trpíte nadváhou, je nutné zařadit redukční dietu.1 Poraďte se se svým lékařem nebo nutričním specialistou, jaká úprava jídelníčku pro vás bude nejvhodnější.

 

 


Hlídejte si příjem tekutin

Pokud jste zvyklí hodně pít, bude nutné příjem tekutin snížit. Pro zmírnění příznaků chronického srdečního selhání bývá doporučen denní příjem přibližně 1,5–2 litry tekutin. O konkrétním množství, které je pro vás ideální, byste se měli domluvit se svým lékařem.2

Doporučuje se úplně se vyhnout alkoholu, stejně tak je nutné přestat kouřit. Nemusíte se ale vzdávat kávy, dopřát si můžete 1–2 šálky černé kávy denně.1 


Omezte solení

Tělo ke správnému fungování sůl potřebuje, ale jen malé množství. Příliš soli vede k dalšímu zadržování vody, které už tak srdeční selhání provází.3 Váš denní příjem soli by se měl pohybovat kolem 4–5 gramů za den.1 To je pro představu asi jedna zarovnaná kávová lžička. Špetka soli pak představuje asi 0,5 gramu.

4 rychlé tipy k omezení solení:

  • Při vaření místo soli vyzkoušejte různorodé bylinky, česnek nebo citronovou šťávu, které vašemu jídlu dají tu správnou chuť i bez použití velkého množství soli.
  • Dejte slánku pryč ze stolu, aby vás zbytečně nelákala. 
  • Většina denního příjmu soli nepochází ze solení, ale ze soli skryté v potravinách. Sledujte výživové informace na obalech potravin, abyste odhalili skrytou sůl. Pozor si dejte zejména na pečivo, uzeniny, polotovary a různé slané pochutiny.
  • Pokud jíte v restauraci, zeptejte se na množství použité soli, případně požádejte, aby vám pokrm nedosolovali.

 


Zvažte očkování proti chřipce2

Komplikace v podobě chřipky by vaše srdce mohla oslabit, zhoršit váš zdravotní stav a v krajním případě vést i k hospitalizaci.4 Předejít tomu můžete prostřednictvím očkování. Zeptejte se svého lékaře, zda je pro vás očkování vhodné. 


Nezapomínejte na pohyb

Přiměřené tělesné cvičení vám může prospět. Volte takovou aktivitu, u které se mírně zadýcháte.2 Může to být kupříkladu chůze a procházky, nenáročná cyklistika nebo plavání.1

Zdroje:
1. Bělohlávek J, Křečková M (2017): Chronické srdeční selhání. Informace pro pacienty. VFN, II. Interní klinika kardiologie a angiologie.
2. Ponikowski P, Voors AA, Anker SD et al. Authors/Task Force Members, 2016 ESC Guidelines for the diagnosis and treatment of acute and chronic heart failure: The Task Force for the diagnosis and treatment of acute and chronic heart failure of the European Society of Cardiology (ESC). Developed with the special contribution of the Heart Failure Association (HFA) of the ESC. Eur Heart J 2016 Jul 14;37(27):2129–2200.
3. Heart Failure Matters. What can you do. Adjusting your diet: Salt. Dostupné zde: http://www.heartfailurematters.org/en_GB/What-can-you-do/Adjusting-your-diet-Salt. Poslední přístup: červenec 2018.
4. Sandoval C, Walter SD, Krueger P et al. Risk of hospitalization during influenza season among a cohort of patients with congestive heart failure. Epidemiology and infection 2007;135:574–82.