Příběh Zdeňka S. se srdečním selháním

Dokud nemoc nepotká nás nebo naše blízké, zůstáváme v klidu. Pak ale může přijít ve chvíli, kdy ji čekáme nejméně. Stejně tomu bylo u pana Zdeňka. „Prodělal jsem hodně rozsáhlý infarkt. Jednou v sobotu ráno se mi udělalo tak zle, že mi přítelkyně musela zavolat záchranku a já se probudil až po operaci v nemocnici. Ani by mne nenapadlo, že po úspěšně vyléčeném infarktu se u mého srdce rozvine chronické srdeční selhání,“ vzpomíná pan Zdeněk S. z Prahy (67 let). Každým rokem přibývá 40 tisíc nových pacientů s touto diagnózou.1 Jednou z příčin je právě oslabení srdce v důsledku prodělaného infarktu.

Když jsem se probudil a zjistil, že jsem měl infarkt, věděl jsem o co jde. Co je to srdeční selhání, o kterém jsem se dozvěděl později, jsem ale netušil. Dokud se to člověku samotnému nepřihodí, tak nemá ponětí, jak nemoc probíhá a co bude následovat.

Po návratu z nemocnice, kde mi léčili infarkt, jsem se potýkal s ukrutnou dušností. Měl jsem problém se spaním. V noci se mi špatně dýchalo a probouzel jsem se. Když jsem šel ven, byl jsem slabý a vyčerpaný. Byla to opravdu těžká doba, zadýchal jsem se i tím, že jsem vyšel jediný schod a při procházce mě museli přidržovat. Až později mi doktoři vysvětlili, že to způsobilo nedostatečné prokrvení. Moje srdce nezvládalo rozvést dostatek krve do těla ani do svalů. Rozvinulo se u mne chronické srdeční selhání, které vzniklo následkem prodělaného infarktu. Z naší rodiny nikdo problémy se srdcem neměl. Já sám jsem abstinent, nekuřák, který pravidelně sportoval, a najednou další nemoc srdce.

Chvíli trvalo, než jsem s panem doktorem našel ideální zátěž a moje tělo si zvyklo na nová omezení. Teď chodím pomalu a pokud je cesta do kopce, zastavuji se častěji a odpočívám. V práci ale stojím a nepřecházím, takže to zvládám dobře. Chodím na pravidelné kontroly každého půl roku, beru prášky a mám radost, že se mi nemoc nezhoršuje. V noci dokážu spát i osm hodin v kuse. Nemůžu už lítat jako dřív a nesportuji, ale jsem štastný, že jsem stále tady.

Chronické srdeční selhání beru jako takový svůj úděl, nikdo z nás neví, co se mu přihodí. Mám skvělého doktora, který mne hlídá. Srdce mi funguje omezeně, ale funguje. Chodím do práce a můžu dělat spoustu věcí jako dřív. Lékaři říkají, že je zázrak, že jsem vůbec přežil.

Zdeněk S.

 
Zdroje:
1 Hradec J. Heart failure – epidemic of the 21st century. Vnitr Lek 2004; 50(Suppl. 1):S23–31