Tipy pro cestování se srdečním selháním

Ani se svou diagnózou se nemusíte vzdávat radostí, jako je cestování. Vždy se ale nejprve poraďte se svým ošetřujícím lékařem.1 Když vám cestu posvětí, můžete se pustit do plánování. Vzhledem k vaší diagnóze byste této části měli věnovat opravdu pečlivou pozornost.1 Připravili jsme pro vás několik tipů, které vám plánování usnadní.

 

Kam a jak cestovat

Při volbě destinace byste se měli vyhnout oblastem s horkým a vlhkým podnebím2, které by mohlo váš stav zhoršit. Volte raději nepříliš vzdálená místa, kam se dá dojet. Létání totiž není s diagnózou srdečního selhání příliš doporučováno, zejména s ohledem na nižší koncentraci kyslíku při letu letadlem.2 Pokud už letíte, zkuste si předem zajistit podání kyslíku během letu a zvažte možnost asistenční služby při přesunu na letištích. Na druhou stranu při delší cestě existuje zvýšené riziko vzniku krevní sraženiny, proto je při nutnosti delší cesty let letadlem výhodnější než cesta vlakem, autem či autobusem. Po dobu cesty vždy použijte kompresní punčochy a nechejte si je ještě několik hodin po příjezdu na místo.1

Pokud v rámci své léčby užíváte diuretika, cestování autem nebo autobusem pro vás nemusí být příliš pohodlné. Když zvolíte některý z těchto dopravních prostředků, vezměte si diuretika až poté, co dorazíte do cíle.1

 

Nezapomeňte na léky

Vždy si sebou vezměte dostatečné množství léků, které užíváte. Mějte raději větší zásobu pro případ, že by se cesta kvůli neočekávaným událostem protáhla. Do zavazadla si přiložte také seznam všech léků, které aktuálně berete a připište i údaje o dávkování. Pokud cestujete letadlem, vezměte si léky do příručního zavazadla.2 Kdyby se po cestě ztratilo, budete mít dostatek léčivých pŕípravků, abyste přečkali dobu, než zavazadlo dorazí.

 

 

 

Připravte se na všechno

Pro případ, že by se váš stav v průběhu cesty zhoršil a museli byste vyhledat lékařskou péči, nachystejte si své lékařské záznamy, včetně nejaktuálnějšího EKG a kontaktů na vaše ošetřující lékaře. Samozřejmostí je také cestovní pojištění.1 Asistenční kartičku s číslem smlouvy si přibalte ke svým dokumentům.

 

Pozor na slunce

Některé léky užívané při srdečním selhání mohou zvyšovat citlivost vaší pokožky na sluneční záření.2 Pokud tedy cestujete do destinací s teplým a slunečným klimatem, ujištěte se, že ve svém zavazadle máte dostatečně účinné ochranné přípravky.1

Zdroje:
1. Lainscak et al. Self-care management of heart failure: practical reccommendations from the Patient Care. European Journal of heart Failure (2011) 13, 115-126.
2. Ponikowski P, Voors AA, Anker SD et al. Authors/Task Force Members, 2016 ESC Guidelines for the diagnosis and treatment of acute and chronic heart failure: The Task Force for the diagnosis and treatment of acute and chronic heart failure of the European Society of Cardiology (ESC) Developed with the special contribution of the Heart Failure Association (HFA) of the ESC. Eur Heart J. 2016 Jul 14;37(27):2129-2200.