Hýbejte se pravidelně i se srdečním selháním

Jaro je nádherné období, které přímo láká k pohybovým aktivitám. Těch se rozhodně nemusíte vzdát ani se srdečním selháním. Naopak se v rozumné míře a s pauzou na odpočinek doporučují. Denní tělesná aktivita dělá dobře nejen oslabenému srdci, ale hlavně duši. Díky pravidelnému pohybu bude vaše tělo lépe zásobeno kyslíkem a vaše svaly budou pevnější. Odměnou vám bude lepší kondice, dokážete snést větší zátěž a příjemným způsobem tak budete zlepšovat kvalitu svého života. Než se do sportu pustíte, poraďte se s lékařem. Ujistěte se, že se cítíte dobře a váš zdravotní stav je stabilní – to znamená, že vám neotékají nohy a při běžných denních činnostech necítíte dušnost. Inspirujte se našimi tipy na pohybové aktivity.1

Procházky na čerstvém vzduchu

Chůze je pro naše tělo nejpřirozenějším pohybem. Máte-li možnost zpestřit si třeba cestu do zaměstnání procházkou, využijte ji. Krátká procházka po polední pauze vám dodá energii na odpoledne. Zkusit můžete i lehkou turistiku o víkendech. I ve vašem okolí je jistě mnoho krásných míst, která stojí za to navštívit.

Jízda na kole1

Ani tohoto koníčku se nemusíte vzdávat. Důležité je zvolit vhodný terén, který by měl být ideálně rovinatý a nepříliš náročný. Výbornou variantou nejen pro cyklisty se srdečním selháním jsou elektrokola, která vás vyvezou do každého kopce a odlehčí vám, kdykoli budete chtít. Za nepříznivého počasí je dobrou alternativou rotoped s nízkou zátěží. Můžete se tak věnovat pohybové aktivitě klidně i doma v obýváku. Výhodou domácího cvičení je pravidelnost a přesné dávkování míry zátěže.

Plavání2

Zeptejte se při návštěvě lékaře na plavání jako vhodnou pohybovou aktivitu. Plavání rovnoměrně procvičuje svaly, mírně posiluje oběhový systém a nepředstavuje zátěž pro oběhový aparát. Doporučuje se spíše pacientům s lehčí formou srdečního selhání. Pro jistotu se vyvarujte ponořování celého těla. To podle odborníků vede k přesunu větší části krve do velkých žil a do srdce, což by pro srdce mohlo znamenat nepřiměřenou zátěž.

Lehké zahradnické práce1

Jaro láká na zahrádku, pokud nemáte u domu svou, je možnost pronajmout si zahradní pozemek, kde si můžete pěstovat třeba vlastní zeleninu a bylinky. Je to smysluplná činnost, která je příjemnou alternativou pro méně sportovní typy. Vyhněte se ale namáhavým zahradnickým aktivitám, jako je třeba rytí, kopání nebo prořezávání stromů.

Rady, které se hodí dodržovat:1

  • Sportujte jen tehdy, cítíte-li se dobře.
  • Pokud budete mít dojem, že na vás takzvaně něco leze, rozhodně sport vynechte
  • Po jídle si dejte alespoň 2 hodiny pauzu a teprve poté se pusťte do pohybové aktivity.
  • V horku ne! Raději si pohyb naordinujte v chladnějších večerních či ranních hodinách.
  • Vždy začněte pomalým rozhýbáním pro zahřátí, pokud je venku chladno, tak dříve, než vyjdete z domu.3
  • Nezapomeňte na protažení po cvičení.
  • Zeptejte se svého lékaře, zda neví o cvičení pro pacienty se srdečním selháním.
  • Docházíte-li na skupinové cvičení, řekněte o srdečním selhání lektorovi.


Stejně tak, jako je důležitý pravidelný pohyb, je důležitý i pravidelný odpočinek. Naslouchejte svému tělu a dopřejte si pauzu, kdykoli si o ni řekne. Sesedněte z kola a kochejte se krajinou, přerušte práci na zahrádce a otevřete hezkou knihu nebo si zdřímněte. Rozhodně se nepřepínejte. Pokud by se dostavila silná dušnost či bolesti na hrudi anebo černo před očima, na myšlenky typu „to ještě zvládnu“ rozhodně zapomeňte. Činnost raději okamžitě přerušte a odpočiňte si. Poraďte se se svým lékařem, než se zase do podobné pohybové aktivity pustíte.1 Právě konzultace s lékařem jsou zásadní, ať už se rozhodnete pro jakýkoli typ pohybu. Lékař vám doporučí vhodné pohybové aktivity v závislosti na vašem zdravotním stavu. Vy si pak budete jistí, že se věnujete něčemu, co vašemu srdci prospívá.

Zdroje:
Bednář, F. Chronické srdeční selhání. F-Mark, 2018.
Schmid, J. P., et al. Influence of water immersion, water gymnastics and swimming on cardiac output in patients with heart failure. Heart. 2007 Jun; 93 (6): 722–7 (dostupné na https://www.researchgate.net/publication/6636323_Influence_of_water_immersion_water_gymnastics_and_swimming_on_cardiac_output_in_patients_with_heart_failure)
http://www.kardiologievsadech.cz/wp-content/uploads/Srde%C4%8Dn%C3%AD-selh%C3%A1n%C3%AD-opraven%C3%A9-2.pdf