Naučte se, jak si správně měřit krevní tlak

Při srdečním selhání je důležité hlídat si svůj zdravotní stav. Pomocí pravidelných měření budete vědět, jak na tom jste, a pomůžete také lékaři sledovat vývoj vašeho onemocnění. Léčba srdečního selhání je týmová práce a lékař potřebuje vaši pomocnou ruku. Jedním z důležitých pravidelných měření je i měření tlaku. Stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel a brzy budete tuto činnost, i v domácích podmínkách, zvládat levou zadní.1

Používejte jen přesný a spolehlivý tlakoměr1–3

Bez správného přístroje to nepůjde. Při jeho výběru myslete na to, že tlakoměr ovládáte jednou rukou, a hledejte proto takový, který má jednoduché ovládání, velká tlačítka a dobře čitelný displej. Vyplatí se také vsadit na kvalitu. Neznámým levnějším variantám se radši vyhněte. Tlakoměr je věc, kterou nekupujete na pár měsíců, ale na několik let. Upřednostněte přístroj s manžetou na paži a nikoli na předloktí nebo prstech, kde měření není zcela přesné. V neposlední řadě byste neměli zapomenout na přiměřenou velikost manžety, která se určuje podle obvodu paže:

  • obvod paže do 33 cm – manžeta šíře 12 cm
  • obvod paže 33–41 cm – manžeta šíře 15 cm
  • obvod paže nad 41 cm – manžeta šíře 18 cm

Měřte si tlak pravidelně a ve stejnou dobu2

Z měření tlaku si udělejte takový malý rituál a provádějte jej každý den vždy ráno a večer – ve stejnou denní dobu a před pravidelnou dávkou léků. Důležité je, abyste byli v naprostém klidu a přestali myslet na starosti.

Měření tlaku krok za krokem1–3

1. Před měřením se posaďte a zůstaňte 5 až 10 minut v klidu. Půl hodiny před měřením krevního tlaku byste také neměli kouřit ani pít nápoje s kofeinem či alkoholem.

2. Seďte v pohodlné poloze s volně položeným předloktím ve výši srdce. Používejte židli s opěradlem, o kterou se opřete, a obě nohy mějte pevně na zemi. Při měření nemluvte, krevní tlak se pak zvyšuje.

3. Manžetu navlečte na předloktí tak, že její spodní okraj bude zhruba 2–3 centimetry nad loktem a šipka či jiný symbol označující na manžetě místo měření bude směřovat přímo nad pažní tepnu.  

4. Paži, na které je manžeta, uvolněte a zkontrolujte, jestli vám vyhrnutý rukáv zbytečně neškrtí celou ruku. 

5. Předloktí položte na stůl a stiskněte tlačítko pro začátek měření. Rukou rozhodně nehýbejte, ale nezapomeňte dýchat. Zadržování dechu zkresluje konečný výsledek.  

6. Tři minuty po prvním měření počkejte a proveďte ho ještě jednou.  

7. každého měření si zapište hodnoty a jejich průměr si pak pravidelně pište do deníku. Váš lékař to při pravidelné návštěvě ocení.

Vyhodnoťte si svůj optimální tlak4

U dospělého by se krevní tlak měl správně pohybovat kolem hodnoty 120 na 80. Pokud opakovaně překročí hodnotu 140 na 90, mějte se na pozoru a raději kontaktujte svého lékaře. Nikdy však sami sobě nebuďte lékařem a neměňte naordinovanou léčbu.

Zdroje:
Bednář, F. Chronické srdeční selhání. Novartis, 2018.
Němcová, H. Měření krevního tlaku. Interní medicína. 09/2006. Dostupné z https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2006/09/07.pdf.
IKEM. Krevní tlak – správný postup při měření. Dostupné z https://www.ikem.cz/cs/krevni-tlak-spravny-postup-pri-mereni/a-1993/.
Státní zdravotní ústav. Krevní tlak. Dostupné z http://www.szu.cz/ehes-krevni-tlak.