Převezměte kontrolu nad svým srdečním selháním

Ačkoliv je srdeční selhání chronické onemocnění, existuje mnoho způsobů, jak jej zvládat. To je dobrá zpráva. Věnujte pečlivou pozornost svým příznakům. Jakmile zaznamenáte zhoršení, podnikněte příslušné kroky.

Podívejte se níže na několik tipů, jak aktivně zvládat své onemocnění.

  1. Převezměte kontrolu nad svým zdravotním stavem. Výzkumy a zkušenosti pacientů ukazují, že lidé, kteří přijmou svou nemoc, vedou kvalitnější život.
  2. Ptejte se. Nebojte se zeptat svého lékaře, zdravotních sester nebo pečovatelů i na otázky, které možná považujete za hloupé. Žádná není nepodstatná.
  3. Myslete pozitivně.
  4. Vysvětlete své rodině a přátelům, co je srdeční selhání. Najděte si čas mluvit o svém onemocnění a o tom, jak ovlivňuje váš život.
  5. Pozorujte své příznaky. Při srdečním selhání je důležité sledovat svůj stav a podniknout příslušné kroky, pokud si všimnete zhoršení.
  6. Kontrolujte svou váhu. Každé ráno se zvažte. Pokud zjistíte rychlý nárůst tělesné hmotnosti (o 1–2 kg za 24 hodin), může to být známka hromadění tekutin, tedy známka toho, že se vaše srdeční selhání zhoršuje.
  7. Sledujte množství vydávané energie. Připadají vám každodenní úkoly těžší, cítíte se více unavení, nebo zjišťujete, že máte větší potíže s dechem než včera?
  8. Rozpoznejte a sledujte méně běžné symptomy srdečního selhání, včetně zažívacích potíží, žaludeční nevolnosti nebo točení hlavy.
  9. Pozorujte, jak se cítíte, když nemůžete v noci spát nebo když se ráno probudíte. Varovnými signály může mimo jiné být obtížnější usínání nebo špatné dýchání, když ležíte.
  10. Informujte ihned svého lékaře, pokud zjistíte, že se některý z vašich příznaků zhoršil.
Zdroje:
J. Špinar, et al., Summary of the 2016 ESC Guidelines on the diagnosis and treatment of acute and chronic heart failure. Prepared by the Czech Society of Cardiology, Cor et Vasa 58 (2016) e530–e568
Ponikowski P et al. 2016 ESC Guidelines for the diagnosis and treatment of acute and chronic heart failure. European Heart Journal (2016) 37, 2129-2200. DOI: http://dx.doi.org/10.1093/eurheartj/ehw128 ehw128. First published online: 20 May 2016.