Cesta za zdravým srdcem vede Hradcem Králové

Léčba srdečního selhání vyžaduje kromě odborné péče i spolupráci samotného pacienta. Spolu s předepsanými léky vám lékař doporučí také změny ve vašem životním stylu. Obecně jim říkáme režimová opatření a jejich dodržování je pouze ve vašich rukou. Patří mezi ně:

• zdravá strava

• pravidelný pohyb

• redukce váhy

• NE kouření a alkoholu

• regulace přísunu tekutin

• odpočinek

• omezení soli

• sledování zdravotního stavu1

Podrobněji si o režimových opatřeních můžete přečíst zde.

Pravidelný pohyb se Srdeční procházkovou trasou v Hradci Králové

Pravidelný pohyb je nedílnou součástí režimových opatření při chronickém srdečním selhání. Při pohybových aktivitách vždy platí, že by pacienti neměli přeceňovat své síly. Na procházku proto vyrazte odpočatí a dobře vnímejte, jak vaše tělo při námaze reaguje. Pokud se procházka začne zdát nad vaše síly, ačkoli vám nikdy dříve problémy nedělala, může tělo naznačovat, že se zdravotní stav mění. Tyto obtíže vždy konzultujte s ošetřujícím lékařem.2

Kudy kam

Srdeční procházková trasa v Hradci Králové je značena od 2. 11. 2020 do 30. 11. 2020. Na jejím začátku a v polovině potkáte oranžové židle s oteklými kotníky, které poukazují na jeden z příznaků srdečního selhání – oteklé dolní končetiny.2 Cestou vás provede značení na chodnících v podobě symbolu ruky na srdci. Přestože značení trasy na konci listopadu zmizí, projít si ji můžete i kdykoliv poté, mapku trasy najdete v tomto článku. 

 


Trasa je dlouhá přibližně 1 700 m a zabere zhruba 30 minut příjemné chůze. Začíná u Fakultní nemocnice Hradec Králové. Před hlavním vchodem do nemocnice se návštěvníci vydají k řece ulicí Nemocnice, kde na rohu uvidí hlavní informační tabuli k Srdeční procházkové trase. Na ní najdou informace jak o trase samotné, tak o chronickém srdečním selhání a režimových opatřeních. O pár metrů dále u řeky uvidí oranžovou edukativní židli, u níž trasa začíná. Pokračuje podchodem mostu U Soutoku a podél řeky až k lávce přes Orlici. Zde převádí návštěvníky přes řeku do Jiráskových sadů, kde si mohou odpočinout nebo si blíže prohlédnout park a vydat se na cestu zpět. Trasa vás stejnou cestou dovede zpět až k Fakultní nemocnici Hradec Králové.

Co si nezapomenout

Tato srdeční procházková trasa vám ukazuje, jak by měla vypadat pestrá procházka nejen pro pacienty se srdečním selháním. Pravidelný pohyb potřebuje pro zdravé srdce každý z nás. Zkuste si ji projít i vy. Než se na trasu vydáte, podívejte se na našich pět tipů, co je před cestou potřeba. Více se dočtete v článku Pět důležitých věcí, na které na Srdečních procházkových trasách nezapomenout.

Nezapomínejte, že vaše zdraví je na vás.

Zdroje:
1 Špinar, J et al. Souhrn Doporučených postupů ESC pro diagnostiku a léčbu akutního a chronického srdečního selhání z roku 2016. Připraven Českou kardiologickou společností. Cor et Vasa 2016; 58: e597–e637
2 Bednář, F. Chronické srdeční selhání. Novartis, Praha 2018