Deník pacienta aneb jak mít své srdce pod dohledem

Srdce a zdraví máme jen jedno. Ruku na srdce, staráte se o ně?

 

Když přijde na řadu léčba chronického srdečního selhání, většinu z nás pravděpodobně napadnou léky předepsané lékařem. Kdy užít tu či onu pilulku, kolikrát denně a hlavně jak nezapomenout. To je zcela správně. Už méně ale přemýšlíme nad tím, co dalšího k takové léčbě patří a jak my sami můžeme našemu srdci pomoci zvládat každodenní zátěž. Zodpovědný a proaktivní přístup ke zdraví je základ.

Od lékaře si většinou vyslechneme řadu doporučení, jak dodržovat správný režim a jak se chovat, když naše srdce něco trápí. Po nějaké době však může být obtížné všechna tato opatření dodržovat a mít o nich přehled1. S tím může pomoci deník pacienta se srdečním selháním, kam si můžete všechna potřebná měření a projevy onemocnění zaznamenávat. Veškeré informace o svém zdravotním stavu tak můžete mít přehledně na jednom místě a ideálně je s sebou vzít na každou další konzultaci s lékařem. Deník najdete dostupný v sekci ke stažení. Můžete však využít i obyčejnou tužku a papír a inspirovat se tím, co je v deníku od odborníků nachystáno. Důležitá je hlavně pravidelnost a poctivost zápisů, které vám i vašemu lékaři umožní mít vaše srdce lépe pod kontrolou.

Co si měřit a jak na to

V deníku pacienta najdete hned několik tzv. měření, která by se měla stát součástí vašeho běžného dne. Některá měření je vhodné provádět dvakrát denně, některá měření postačí jednou denně. V deníku pacienta najdete kolonku pro každé takovéto měření a jednoduše se v nich vyznáte. Pojďme se tedy podívat na to, která to jsou.

Tlak2

Měření tlaku je vhodné provádět dvakrát denně, a to ráno a večer. Hravě to zvládnete pomocí domácího tlakoměru, kterému se také říká tonometr. Jak na to a jaké hodnoty byste měli naměřit, se dozvíte v článku Naučte se měřit krevní tlak přesně a spolehlivě za pár minut. U dospělého člověka by se měl krevní tlak pohybovat kolem hodnoty 120 na 70. Naměřené hodnoty si vždy zapište do deníku.

Puls3

Druhé měření, které zapisujeme ráno i večer, je puls. Tepová frekvence se u dospělého člověka pohybuje okolo 60–90 tepů za minutu a většina tlakoměrů vám spolu s naměřeným tlakem ukáže i hodnotu pulsu. Můžete si jej ale změřit i sami. Stačí po dobu jedné minuty sledovat svůj puls v zápěstní jamce na straně palce a spočítat celkový počet úderů srdce. Před samotným měřením se doporučuje zůstat alespoň 5 minut v klidu. Naměřené hodnoty se totiž při námaze, zvýšené zátěži a stresu mění. V těchto případech je puls vždy vyšší, naopak sportovci ho mohou mít dlouhodobě výrazně nižší.

Hmotnost4

Poslední měření dne je hmotnost. Tu postačí sledovat pouze jednou denně. Doporučuje se vážit vždy ve stejnou dobu, aby bylo srovnání co nejpřesnější. V určitou denní domu totiž máme jinak plný žaludek, a to se na váze vždy projeví. Hmotnost nám ukazuje, zda tělo nezadržuje příliš velké množství vody. To se může projevit náhlým zvýšením váhy v horizontu několika dnů. Pokud se tedy zvýší vaše hmotnost o 1–2 kg za 24 hodin, kontaktujte svého lékaře.

Zapisujte si závažnost projevů5

Vedle pravidelných měření se doporučuje sledovat také možné projevy srdečního selhání, jako jsou otoky a zadýchávání neboli dušnost. Dohled nad projevy onemocnění pomáhá lékaři zhodnotit, jak efektivní je léčba, ale také, jak se vaše onemocnění vyvíjí.

Otoky6

Jedním z typických příznaků srdečního selhání jsou otoky, které vznikají hromaděním většího množství tekutin v některé části těla. Můžete je viditelně pozorovat především na dolních končetinách. Pokud se u vás otoky objeví, zaznamenejte si je do deníku dle závažnosti, která je rozdělena do čtyř stupňů: otoky ke kotníkům, nad kotníky, pod kolena a nad kolena. Objevit se může i otok břicha, který jednoduše poznáte již zmíněným náhlým nárůstem váhy nebo také pomocí měření obvodu břicha. Postačí vám k tomu krejčovský metr. Poznat to můžete ale i na kalhotách; nejdou-li vám najednou zapnout, je očividné, že obvod pasu není takový, jako býval. Neobvyklé hodnoty si můžete zaznamenat do poznámek v deníku.

Dušnost7

Zadýchávat se u aktivit běžného dne může být součástí srdečního selhání. Jakmile v průběhu dne dušnost pociťujete, zaznamenejte si ji do deníku. Je rozdělena do tří stupňů: dušnost při velké námaze, dušnost při malé námaze a dušnost v klidu. Pociťovat ale můžete i dušnost vleže, pro kterou najdete v deníku samostatnou kolonku.

Obecně platí, že je třeba průběžně sledovat a poslouchat vlastní tělo. Pokud se necítíte dobře a pozorujete na sobě neobvyklé změny, zavolejte svému lékaři. V deníku najdete i užitečnou tabulku pro plánované návštěvy u lékaře. A protože platí „co na srdci, to na jazyku“, neváhejte si deník vzít s sebou na konzultaci s lékařem. Vaše pravidelná měření a záznamy mu mohou pomoci sledovat vývoj vašeho onemocnění a zhodnotit váš zdravotní stav. Užitečnou pomůckou pro spokojené srdce může být i desatero uvědomělého srdcaře, které najdete na zadní straně deníku pro pacienta. Když nebudete vědět, jak na režimová opatření, desatero vám ukáže směr.

 

 

Zdroje:
Bednář, F. Chronické srdeční selhání. Novartis, 2018.
Státní zdravotní ústav. Krevní tlak. Dostupné z http://www.szu.cz/ehes-krevni-tlak.
Špinar, J. Tepová frekvence a kardiovaskulární onemocnění. Interní medicína. 2009; 11(7 a 8). Naposledy dostupné 18. 3. 2020 z: https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2009/07/02.pdf
Bednář, F. Chronické srdeční selhání. Novartis, 2018.
Bednář, F. Chronické srdeční selhání. Novartis, 2018.
Ponikowski P et al. 2016 ESC Guidelines for the diagnosis and treatment of acute and chronic heart failure. European Heart Journal (2016) 37, 2129–2200. Digital Object Identifier: http://dx.doi.org/10.1093/eurheartj/ehw128 ehw128. First published online: 20 May 2016.
Ponikowski P et al. 2016 ESC Guidelines for the diagnosis and treatment of acute and chronic heart failure. European Heart Journal (2016) 37, 2129–2200. Digital Object Identifier: http://dx.doi.org/10.1093/eurheartj/ehw128 ehw128. First published online: 20 May 2016.