Cesta za zdravým srdcem vede po Srdeční procházkové trase v Olomouci

Pravidelným a přiměřeným cvičením pomáháme svému tělu i mysli cítit se co nejlépe. Často na něj ale nenacházíme čas nebo na něj dokonce zapomínáme. Neměl by na něj však zapomínat nikdo. Pro pacienty s chronickým srdečním selháním to platí obzvláště. Adekvátní pohyb se totiž řadí mezi doporučovaná režimová opatření, která jsou nezbytnou součástí komplexní léčby srdečního selhání. Jejich dodržování vám teď může usnadnit nová Srdeční procházková trasa v olomouckých Smetanových sadech, která je ideální právě pro pravidelné zdravotní procházky. Proč právě procházky? Chůze je pro člověka přirozený pohyb, při kterém zapojujeme řadu svalů. Navíc v rozumné míře také pohyb prospívá cévám a srdci1 a příznivě působí i na psychickou pohodu. Tak proč se neprojít?

Po oranžových symbolech Ruku na srdce až do cíle

Nově vyznačená Srdeční procházková trasa v Olomouci bude značená od 11. 9. do 12. 10. 2020. Projít si ji můžete s pomocí dostupné mapky na www.rukunasrdce.cz i následně, jen již bez lemování edukačními oranžovými židlemi a oranžovým značením na chodnících. Během trvání akce však cestu právě díky značení nemůžete přehlédnout. Procházková trasa je dlouhá přibližně 500 m. Z důvodu její kratší délky doporučujeme, abyste si trasu v rámci denní procházky zopakovali třikrát. Takto vám zabere zhruba 30 minut volné chůze. Trasa začíná za pavilonem „A“ Výstaviště Flóra. Nejjednodušší je, když do Smetanových sadů přijdete z ulice Zamenhofova. Srdeční procházková trasa, specificky pro pacienty s chronickým srdečním selháním, se začlenila mezi původní fungující kardio stezky.

Vyrazte i vy

Tato srdeční procházková trasa je příkladem toho, jak příjemně můžete režimová opatření zakomponovat do svého každodenního života. Ukazuje vám však i to, jak by měla vypadat pestrá procházka pro kohokoliv. Nejedná se tedy o trasu, kterou mohou využívat jen lidé s kardiovaskulárními onemocněními. Než se ale do pohybu pustíte, poraďte se s lékařem o svém zdravotním stavu. Před každou procházkou se také znovu ujistěte, že se cítíte dobře a nic vás nebolí.1 Vaše zdraví je na prvním místě, a proto je důležité se na trasu pustit jen v případě, že vás nic netrápí.

Když už se rozhodnete vyrazit, nezapomeňte na kvalitní obuv, láhev s pitím a třeba i pohodlné oblečení. Uděláte si tak nejlepší podmínky pro spokojenou procházku. Zvolte si takové tempo, které vám bude příjemné, a nebojte se dát si pauzu, třeba na oranžové židli.

Pestrý terén stezky je navíc skvělou příležitostí, jak si můžete pravidelně ověřit, že jste v dobré kondici. Pokud budete například cítit nadměrnou únavu a budete se zadýchávat, přestože jste se na stezce jindy cítili skvěle, může jít o známku toho, že něco není v pořádku, zvažte tedy návštěvu lékaře a podělte se s ním o svou zkušenost. Naopak může dojít i k tomu, že při jejím pravidelném absolvování zpozorujete, že se cítíte lépe. Rozhodně však nic nepřehánějte. Kdykoliv se budete cítit příliš unaveně, dejte si pauzu a osvěžte se. Za žádnou cenu se nepřepínejte, ať svému zdraví neuškodíte.

Nezapomínejte, že vaše zdraví je ve vašich rukou. Je to na vás.

Zdroje:
Bednář, F. Chronické srdeční selhání. Novartis, Praha 2018.