Srdeční selhání očima odborníků – povídání v Českém rozhlase

Při zdravotních obtížích by měly vaše první kroky vést k návštěvě odborníka. Ten dokáže zhodnotit váš zdravotní stav, poradit, a pokud je třeba, dát vaší léčbě správný směr. Lékař však není jediný, kdo hraje při léčbě významnou roli. Jste to i vy. Stejně důležitá jako léčba je i aktivní role vás jako pacienta.1 Nebojte se lékaře ptát na to, co vás trápí, a být zvídavý i ve svém volné čase. Dozvědět se o svém onemocnění něco navíc můžete například z rozhovorů s odborníky na téma kardiovaskulární onemocnění a srdeční selhání. Udělat to můžete z pohodlí svého domova. Dva odborníci, jejichž názory, zkušenosti a rady si můžete poslechnout ze záznamů rádiových vysílání, jsou kardiologové MUDr. Jan Matějka, Ph.D., primář kardiologického oddělení Pardubické nemocnice, a doc. MUDr. Štěpán Havránek, Ph.D., zástupce přednosty II. interní kliniky kardiologie a angiologie 1. LF UK a VFN.

Na co se můžete těšit v rozhovoru s primářem Matějkou?1,2

Možná nevíte, že výskyt chronického srdečního selhání výrazně narůstá. Objevuje se nejčastěji u lidí starších 65 let, ale zdaleka ne pouze u nich. Týkat se nemusí jenom vás, ale také vašich blízkých a přátel. Primář Jan Matějka v Radioporadně Českého rozhlasu zmiňuje jako nejčastější příznaky dušnost, otoky, nechutenství, únavu nebo nadměrné bušení srdce. Tyto příznaky je třeba zachytit co nejdříve, jejich přítomnost nepodcenit a navštívit odborníka. Ten totiž nejlépe pozná, co vám o vašem srdci říkají.

Stejné je to u možných zhoršení projevů nemoci u pacientů, kteří se s chronickým srdečním selháním potýkají dlouhodobě. Navštívit lékaře raději dvakrát zbytečně než jednou pozdě tady rozhodně platí. Pan primář se v rozhovoru blíže věnuje i dostupné léčbě pro pacienty se srdečním selháním. Více si poslechněte zde.

Co mají společného zdravý životní styl a srdeční selhání, vysvětlí docent Havránek1,3

Docent Štěpán Havránek v pořadu Host Lucie Výborné mluví o rizikových faktorech srdečního selhání, vhodných režimových opatřeních a změnách životního stylu. Právě ty vašemu zdraví mohou prospět, ať už trpíte chronickým srdečním selháním, nebo ne. Najít motivaci ke změně životního stylu ale není jednoduché. Docent Havránek ze svých zkušeností s pacienty říká, že nejnáročnější bývá mentální změna zavedených zvyků. Přitom nachodit deset tisíc kroků denně není nic nemožného. Začít ale musíte postupně. Drastické změny totiž většinou dlouho nevydrží.

V rozhovoru si navíc můžete poslechnout i odpovědi docenta Havránka na dotazy posluchačů týkající se právě srdečního selhání. Možná právě některý z nich máte na jazyku. Celý záznam rozhovoru si poslechněte zde.


Srdce máte jen jedno. Vyjděte svému zdraví naproti.

Zdroje:
1. BEDNÁŘ, F. Chronické srdeční selhání. Novartis, 2018
2. MATĚJKA, J. Lidí se srdečním selháním přibývá. Jak zákeřnou chorobu poznat? In: Radioporadna Českého rozhlasu Pardubice [online]. [cit. 20.8.2020] Dostupné z: https://pardubice.rozhlas.cz/lidi-se-srdecnim-selhanim-pribyva-jak-zakernou-chorobu-poznat-8130397
3. HAVRÁNEK, Š. Každý pacient si musí najít motivaci, aby dokázal fungovat. Je třeba hledat správnou míru, upozorňuje kardiolog. In: Český rozhlas Radiožurnál. Host Lucie Výborné [online]. [cit. 20.8.2020] Dostupné z: https://radiozurnal.rozhlas.cz/kazdy-pacient-si-musi-najit-motivaci-aby-dokazal-fungovat-je-treba-hledat-8137468