Praha_rigrovy_sady.jpg

Srdeční procházková trasa opět v Praze

Po dvou letech se Srdeční procházková trasa vrací zpátky do Prahy. Tentokrát do Riegrových sadů, kde si lidé se srdečním selháním, ale i běžní kolemjdoucí mohou projít ideální trasu pro procházky prospěšné srdci. Pravidelný pohyb je důležitou součástí režimových opatření, bez kterých se při léčbě nejen srdečního selhání neobejdete. Změny, které si onemocnění vyžádá, nemusí být jednoduché, ale pro vaše tělo jsou velmi podstatné – vhodné léky a správný životní styl vašemu srdci ulehčí..

Vyjděte si po trase v Riegrových sadech

Druhá pražská trasa je vedena Riegrovými sady. Návštěvníci ji poznají podle oranžových srdíček na chodníku a židlí s „oteklými kotníky“, které upozorňují na jeden z typických příznaků srdečního selhání. Tato značení najdete na trase od 21. 10. 2021 do 18. 11. 2021. Projít si ji ale můžete i kdykoliv poté podle naší mapky.

Start a cíl trasy najdete u ulic Vozová a Chopinova, poté pokračujte do dolní části Riegrových sadů až k pomníku F. L. Riegra. Následně okolo budovy Sokola Královské Vinohrady do horní části parku, kde budete mít krásný výhled na Prahu. Projdete alejí na okraj a po celém obvodu zpět na roh Vozové a Chopinovy.

Okruh je dlouhý necelé dva kilometry, což vychází přibližně na 30 minut vycházkové chůze. Délka i terén trasy jsou zvoleny na základě doporučení odborníků, prof. MUDr. Richarda Češky, CSc., předsedy České internistické společnosti, a prof. MUDr. Aleše Linharta, Ph.D., předsedy České kardiologické společnosti.

Praha mapa Riegrovy sady.jpg

Neobvyklé zadýchání při pohybu může ukazovat na srdeční potíže

Pravidelný pohyb není pouze součástí režimových opatření, ale také ukazatelem stavu vašeho srdce. Pokud jste dříve neměli s pohybem žádný problém a teď je pro vás tato trasa najednou náročná, může to být ukazatel, že je s vaším srdcem něco v nepořádku.1 Sledujte svoje tělo, a pokud se necítíte dobře, kontaktujte svého lékaře.

Co s sebou na procházku

Udělejte si z procházky po srdeční trase příjemný výlet. Nepřeceňujte svoje síly a přijďte odpočatí. Pokud se chcete dozvědět, jak se připravit a co si vzít s sebou, přečtěte si více zde. Procházkové trasy vám ukážou, že i režimová opatření mohou být příjemnou součástí vašeho života. Na trasu nemusíte vyrazit sami, vezměte své přátele nebo rodinu a udělejte si hezké společné odpoledne. I jim pravidelný pohyb prospěje.

Jakou součást léčby byste mimo pohyb a léky měli myslet také na:

• zdravou stravu,
• NE kouření a alkoholu,
• regulaci přísunu tekutin,
• odpočinek,
• omezení soli,
• redukci váhy dle doporučení lékaře a
• sledování zdravotního stavu.

Více se o režimových opatřeních dočtete zde. Vyzkoušet můžete také druhou pražskou trasu, informace o lokaci a mapku najdete zde. Srdce máte jen jedno, proto věnujte pozornost režimovým opatřením, které vám pomohou vést spokojený život i se srdečním selháním.

 
Zdroje:
1 Bednář, F. Chronické srdeční selhání. Novartis, Praha 2018.
2 Špinar, J et al. Souhrn Doporučených postupů ESC pro diagnostiku a léčbu akutního a chronického srdečního selhání z roku 2016. Připraven Českou kardiologickou společností. Cor et Vasa 2016; 58: e597–e637