Poznejte příznaky srdečního selhání

Osm klíčových symptomů srdečního selhání

Ačkoliv je srdeční selhání chronický (dlouhodobý) stav, je možné ho účinně zvládat. Ruku na srdce: Znáte příznaky srdečního selhání? Pro úspěch léčby je důležité umět je včas rozpoznat. Zjistěte si o nich více.

Breathlessness

Dušnost

Srdeční selhání může způsobit, že se tekutiny hromadí v plicích. To vede k pocitu dušnosti při každodenních aktivitách, jako je běžná chůze nebo chůze do schodů.

Dušnost vleže

Dušnost vleže

Poloha vleže ve vás může vyvolat větší dušnost, takže potřebujete spát vsedě nebo s mnoha polštáři pod hlavou.

Únava

Únava

Srdeční selhání znamená, že v těle obíhá méně okysličené krve. Abyste měli dost energie, vaše svaly a tkáně potřebují kyslík. Kvůli jeho nedostatku se lidé se srdečním selháním velmi snadno unaví.

Otoky kotníků, nohou a břicha

Otoky kotníků, nohou a břicha

Můžete si všimnout, že je vám oblečení nebo boty těsnější než dříve, protože se vám tekutiny hromadí v nohách, kotnících či v oblasti břicha, kde způsobují otoky.

Ztráta chuti k jídlu

Ztráta chuti k jídlu

Nahromadění tekutiny v oblasti břicha může mít vliv na vaše trávení. Může způsobit ztrátu chuti k  jídlu nebo vést k pocitu nevolnosti při jídle.

Náhlý vzestup hmotnosti

Náhlý vzestup hmotnosti

Zhoršující se srdeční selhání může vést ke zvýšení hmotnosti o více než dva kilogramy během jednoho týdne. To proto, že se ve vašem těle hromadí tekutiny.

Bušení srdce

Bušení srdce

Srdce někdy zrychlí frekvenci svých úderů, aby kompenzovalo svoji sníženou schopnost pumpovat krev do celého těla.

Frekvence močení

Frekvence močení

Snížené prokrvení ledvin způsobuje, že nepotřebujete močit tak často jako obvykle. Pokud naopak užíváte diuretika (léky na odvodnění), může být frekvence močení vyšší, protože dochází k odvádění přebytečné tekutiny z vašeho těla.

Zdroje:
Ponikowski P et al. 2016 ESC Guidelines for the diagnosis and treatment of acute and chronic heart failure. European Heart Journal (2016) 37, 2129-2200. Digital Object Identifier: http://dx.doi.org/10.1093/eurheartj/ehw128 ehw128. First published online: 20 May 2016.

 

Dotazník pro kontrolu příznaků srdečního selhání

Chcete se dozvědět více o příznacích srdečního selhání a o tom, jak je můžete kontrolovat? Podívejte se na on-line aplikaci, kterou vytvořila společnost Novartis ve spolupráci s pacienty a s lékaři.

Dotazník pro kontrolu příznaků zahrnuje hlavní projevy srdečního selhání a je navržen tak, aby vám pomohl vyhodnotit jejich závažnost. Může sloužit jako základ pro konzultaci s vaším lékařem.

Dotazník neurčuje diagnózu srdečního selhání a nenahrazuje lékařskou pomoc.

Zkontrolujte své příznaky - ZDE