Kroky k vašemu zdraví vedou po Srdeční procházkové trase v Praze

S příchodem podzimu a chladného počasí naše fyzická aktivita klesá a jediné, co se nám opravdu chce, je zabalit se do deky k filmu nebo knížce. Pravidelným a přiměřeným cvičením, však prokazujeme svému tělu obrovskou službu. To platí i pro pacienty se srdečním selháním, adekvátní pohyb se řadí mezi doporučovaná režimová opatření. Proberte se svým lékařem, jaké pohybové aktivity jsou pro vás vhodné a nezapomínejte na ně ani na podzim. Jejich dodržování vám teď může usnadnit první unikátní Srdeční procházková trasa v Praze, která je ideální pro pravidelné procházky pacientů se srdečním selháním.

Proč lékaři procházky doporučují? Chůze je přirozený pohyb, při kterém zapojujeme řadu svalů. Pravidelná aktivita napomáhá k lepšímu zásobování těla kyslíkem. V rozumné míře také pohyb prospívá cévám a srdci1, příznivě působí i na psychickou pohodu.

Srdeční procházková trasa lemovaná edukačními oranžovými židlemi

Nově vyznačená Srdeční procházková trasa je dostupná od 29. září 2019 do konce října. Dostupná bude samozřejmě i následně, jen už ji nebudou lemovat edukační oranžové židle a oranžové značení na chodnících. Trasu najdete na Praze 2, je dlouhá 2,8 km a zabere vám asi 45 minut chůze. Začíná na Náměstí Míru přes ulici Ibsenova a Anny Letenské do Riegrových sadů, dále pak přes Polskou ulici do ulice U Kanálky a do Sadů Svatopluka Čecha a zpět ulicí Slezskou až na startovní bod na náměstí Míru.

Srdeční procházkovou trasou provází edukační židle s oteklými kotníky, s kterými jste se v Praze mohli setkat také vloni a letos i v Brně. I na procházkové trase židle svým netradičním designem upozorňují na oteklé kotníky, které jsou jedním z příznaků srdečního selhání (odkaz na příznaky), které byste neměli opomíjet.1

Vyrazte a protáhněte si končetiny

Tato první Srdeční procházková trasa je malou ukázkou toho, jak příjemně lze režimová opatření pojmout a jak by pestrá procházka měla vypadat. Než se však do pohybu pustíte, poraďte se s lékařem, že na něj stačíte a jak často byste procházku měli absolvovat. Před každou procházkou se znovu ujistěte, že se cítíte dobře a nic vás netrápí.1

Když už vyrazíte, nezapomeňte na kvalitní obuv a láhev s pitím. Stezka totiž vede místy, kde je třeba vyvinout větší fyzickou námahu a malé osvěžení vám tak bude vhod. Na trase se snažte volit rozumné tempo a zhruba po 20 každých minutách chůze si dejte pauzu, třeba na oranžové židli, a napijte se.

Rozhodně nic nepřehánějte. Stejně tak jako je důležitý pohyb, je důležitý i pravidelný odpočinek.1 Kdykoli se zastavte a rozhlédněte se po krajině kolem sebe. Za žádnou cenu se nepřepínejte. Jen tak uděláte pro své srdce něco, co mu prospívá.

Pestrý ale adekvátní terén je příležitostí pro ideální pravidelnou zdravotní procházku. Stejně tak si díky procházkové trase budete moci pokaždé ověřit, v jaké kondici jste, prozradí vám to. Pokud vám procházka nikdy nečinila větší obtíže ve smyslu zvýšené námahy či zadýchání, a pak se najednou dostaví, může to značit i změny vašeho zdravotního stavu. Na místě je si odpočinout a vše zkonzultovat s lékařem. Nezapomínejte, že co na srdci, to na jazyku, a to také vede ke zefektivnění vaší léčby, což může přinést větší spokojenost do života.

Zdroje:
Bednář, F. Chronické srdeční selhání. Novartis, Praha, 2018.