Srdeční selhání a dušnost

Jak zvládat dušnost

Dušnost je jedním z nejčastějších příznaků srdečního selhání1. V raných stadiích onemocnění ji můžete pociťovat třeba jen po cvičení nebo při namáhavějších činnostech, jako je sekání trávy.

Ale jak onemocnění postupuje, dušnost se objevuje čím dál častěji, i během každodenních aktivit, jako je chůze do schodů nebo sprchování, dokonce i během odpočinku2. Zhoršení může nastat při poloze vleže, což se může negativně podepsat na kvalitě vašeho spánku2.

Stejně jako u většiny příznaků, se kterými se potýkají lidé se srdečním selháním, je dušnost následkem toho, že srdce nezvládá pumpovat krev do celého těla3. Krev se potom hromadí v různých částech těla4. Tekutina může prosáknout i do plic a zůstávat v nich4. 

Naše plíce jsou složitý orgán, který odvádí oxid uhličitý a vyměňuje ho za kyslík. Pokud se v nich hromadí tekutina, pracuje se jim mnohem hůře. A právě to je důvodem, proč lidé se srdečním selháním trpí dušností4. Vleže se dušnost může zhoršovat, protože se tekutina rozšíří po povrchu plic (představte si tekutinu v láhvi, když láhev stojí, a jak se tekutina rozšíří, když láhev položíte do vodorovné polohy)5.

Co můžete udělat pro zvládnutí dušnosti?

  • Poslouchejte své tělo. Pokud pozorujete dušnost pouze při cvičení, pak se naučte rozpoznat začátek příznaků a přestaňte cvičit, jakmile ucítíte první náznaky. Pravidelné cvičení zlepšuje výkonnost srdce, ale je dobré najít si takovou úroveň aktivity, kterou dokážete bez problémů zvládnout6.
  • Promluvte si se svým lékařem a společně najděte takovou aktivitu, která pro vás bude vhodná. Obecně jsou pro oběh krve mnohem lepší pohybová cvičení (mírná jízda na kole, chůze, plavání) než cvičení na budování síly (posilování, kliky)3.
  • Pokud nemůžete popadnout dech při běžných aktivitách, jako je chůze do schodů nebo sprchování, promluvte si se svým lékařem o cvičeních, která vám pomohou dýchat, nebo o tom, zda vaše léčba funguje správně. Pokud jsou pro vás každodenní aktivity obtížné, požádejte o pomoc svého pečovatele nebo rodinu. Tím, že budete moci pokračovat v běžných aktivitách, podpoříte pocit, že máte svůj život pod kontrolou.
  • Pokud se zadýcháváte při odpočinku, poraďte se s lékařem. Pravděpodobně bude nutné upravit váš léčebný režim.
  • Pokud se zadýcháváte vleže, zkuste si pomoci několika polštáři, takže budete ležet ve vzpřímenější poloze.

 

Zdroje.
1 Heart Failure Matters. Warning Signs. Shortness of Breath. Available at: http://www.heartfailurematters.org/en_GB/Warning-signs/Shortness-of-breath. Last accessed November 2016
2 Bozkurt, B. and Mann, D.L. (2003) ‘Shortness of breath’, Cardiology Patient Page, 108(2), pp. 11–13. doi: 10.1161/01.CIR.0000075956.36340.78.
3 Royal Berkshire Department of Cardiology. Heart Failure: Information for patients. Available here: http://www.royalberkshire.nhs.uk/Downloads/GPs/GP%20protocols%20and%20guidelines/Cardiology/Heart_Failure.pdf. Last accessed November 2016.
4 Medline Plus. Pulmonary edema. Available here: https://medlineplus.gov/ency/article/000140.htm. Last accessed November 2016.
5 Heart Failure Matters. Warning Signs. Awakening short of breath/ needing more pillows. Available at: http://www.heartfailurematters.org/en_GB/Warning-signs/Awakening-short-of-breath-needing-more-pillows. Last accessed November 2016.
6 Ponikowski P et al. 2016 ESC Guidelines for the diagnosis and treatment of acute and chronic heart failure. European Heart Journal (2016) 37, 2129-2200. DOI: http://dx.doi.org/10.1093/eurheartj/ehw128 ehw128. First published online: 20 May 2016.