Srdeční selhání dokáže unavit: Získejte více energie

Při srdečním selhání má srdce problém s účinným pumpováním krve. To znamená, že po těle neproudí dostatek okysličené krve. Kyslík naše tělo nezbytně potřebuje, aby fungovalo a bylo aktivní. Když se hladina kyslíku v krvi sníží a svaly nedostávají potřebné množství energie, mohou se i všední aktivity, jako je chůze do schodů, nakupování nebo sprchování, jevit jako vyčerpávající1.

Dobrou zprávou je, že s pomocí několika snadných opatření se naučíte lépe nakládat se svou energií. Dokonce můžete přispět k jejímu zvýšení.

Neplýtvejte energií

Dávejte přednost aktivitám, které jsou pro vás nejdůležitější. Tak se postaráte o hodnotný život.

Udělejte si čas na cvičení, které prospívá vašemu srdci

Cvičení zlepšuje fyzickou kondici. Díky tomu zvládá naše tělo různé aktivity s nižšími požadavky na energii2. My tak dokážeme lépe provádět každodenní aktivity. Tělo totiž potřebuje méně energie k jejich vykonávání. Promluvte si se svým lékařem o aktivním programu, který by vám mohl pomoci využít v maximální míře množství vaší energie.

Přemýšlejte o tom, co jíte

Konzumujte zdravou a vyváženou stravu s dostatečným obsahem vlákniny, nezapomeňte zařadit dostatek ovoce a zeleniny. Hlídejte si také příjem tekutin a omezte věci, které pro tělo představují zbytečnou zátěž. To se týká hlavně nadměrného solení, alkoholu a kouření. Těchto pár jednoduchých tipů vám pomůže udržet hladinu energie3. Promluvte si se svým lékařem, abyste se ujistili, zda se stravujete správně.

Sledujte svou energii

Veďte si denní nebo týdenní záznamy o množství vaší energie. Tak můžete sledovat, jak se v průběhu času mění1. Pomůže vám to vypozorovat, zda zlepšení vaší fyzické kondice nebo změny ve vašem stravování přinášejí žádoucí účinek. Zároveň vám takovýto deník rychle ukáže, zda množství vaší energie klesá. V tom případě je načase poradit se s lékařem, co s tím dělat.

 

Zdroje:
1 Heartfailurematters.org. Increasing fatigue. http://www.heartfailurematters.org/en_GB/Warning-signs/Increasing-fatigue. Accessed June 2016
2 NHS Choices. Benefits of exercise. http://www.nhs.uk/Livewell/fitness/Pages/Whybeactive.aspx. Accessed June 2016
3 British Nutrition Foundation. Articles. https://www.nutrition.org.uk/index.php?option=com_content&view=category&id=63&Itemid=214025. Accessed June 2016.