Mějte i se srdečním selháním dobrou náladu
Ruku na srdce: Cítíte se někdy mizerně? Srdeční selhání často provázejí pocity deprese či úzkosti. Je to přirozená a normální reakce. Zvláštností nejsou ani velké výkyvy nálady nebo zhoršení paměti. Onemocnění může mít dokonce vliv na to, jak se rozhodujeme. Jedná se o takzvanou kognitivní poruchu1.
Proč srdeční selhání ovlivňuje náladu?
Víme, že srdeční selhání může snížit rychlost pumpování okysličené krve do těla2. Kvůli tomu nemají orgány dostatečný přísun kyslíku a nezbytných živin, což ovlivňuje jejich schopnost normálně fungovat. To se týká i mozku. Proto můžete pociťovat závratě, mít špatnou náladu nebo zaznamenat zhoršení krátkodobé paměti.
Co s tím můžete udělat?
Přestože uvedené příznaky mohou znít hrozivě, existují postupy, které vám pomohou udržovat vaše srdce i mysl spokojené.
- Mluvte se svým lékařem a/nebo pečující osobou: Nemusíte čelit srdečnímu selhání sami. Díky vhodné léčbě se mohou příznaky srdečního selhání, včetně těch, které ovlivňují mysl a náladu, zmírnit. Lékař vám také může doporučit psychologické poradenství.
- Buďte aktivní: Fyzická aktivita zlepšuje fungování mozku u pacientů se srdečním selháním. Nemusí se jednat o nic extrémního. I krátká procházka nebo lehčí práce na zahradě vám mohou prospět. Najděte si takovou aktivitu, která bude vyhovovat vašemu aktuálnímu zdravotnímu stavu. Vhodný způsob fyzické aktivity konzultujte se svým lékařem.
- Stále se pozorujte: Uvědomit si problém je první krok, jak ho vyřešit. Stejně jako sledujete svoji tělesnou hmotnost, úroveň energie, spánek nebo dýchání, můžete pozorovat svou náladu. Zkuste si vést deník, abyste viděli změny v průběhu času. Díky denním záznamům budete schopni hlásit svému lékaři jakékoliv neobvyklé změny nálad nebo paměťových funkcí.
- Buďte k sobě laskaví: Je naprosto běžné a pochopitelné, že cítíte depresi nebo úzkost z diagnózy srdečního selhání. Je důležité nesoudit sám sebe příliš tvrdě, pokud zažíváte období špatné nálady. V boji proti úzkosti vyvolané diagnózou srdečního selhání vám může pomoci, když si o svých pocitech promluvíte s vašimi blízkými nebo si uděláte čas na své oblíbené aktivity. A co je nejdůležitější – nebojte se požádat o pomoc, když ji potřebujete.
Zdroje:
1 Efthimios Dardiotis, Gregory Giamouzis, Dimos Mastrogiannis, et al. Cognitive Impairment in Heart Failure, Cardiology Research and Practice, 2012 (2012)
2 Češka R et al. Interna 1. vydání. Praha/Kroměříž: Triton 2010, 855 stran. ISBN: 978-80-387-423-0