5 tipů, jak na život se srdečním selháním

1) Choďte pravidelně ke svému lékaři.1

Chronické srdeční selhání není onemocnění, které by bylo možné zcela vyléčit. Lékaři jej ale umí za pomoci různých prostředků kontrolovat. Pomohou vám najít zvládnutelnou zátěž a navrhnou další režimová opatření. Hlídají, aby se nemoc nezhoršovala, a pomocí léčby dokážou zmírnit její příznaky. I se srdečním selháním tak můžete plnohodnotně žít, ač se některým omezením a povinnostem nevyhnete. Jednou z nich jsou pravidelné kontroly u lékaře. Jen díky nim může lékař sledovat vývoj nemoci a určit, co vaše tělo v tuto chvíli potřebuje. Abyste nezapomněli lékaři sdělit nic důležitého, stáhněte si dotazník kontroly příznaků, vyplňte jej a vezměte s sebou.

2) Naslouchejte svému tělu.2

Pokud strádá naše srdce, strádá také celé naše tělo. Lidský organismus je závislý na živinách a kyslíku, které se nachází v krvi a tu po těle rozvádí naše srdce. Pokud srdce dlouhodobě nezvládá plnit tuto funkci, může se jednat právě o chronické srdeční selhání. Aby bylo možné mít srdeční selhání pod kontrolou, musíte se naučit naslouchat svému tělu a rozpoznávat příznaky onemocnění.3 Každá informace o vývoji příznaků, které pociťujete, může být pro lékaře nesmírně důležitá. Neomlouvejte změny svého stavu stářím nebo únavou.

Upravte si své aktivity tak, abyste je zvládli.4

Když se příliš zadýcháváte, je lepší se zastavit. Pokud vám není dobře, nepřemáhejte se. Srdce, které plně nefunguje, vám bohužel nedovolí zvládat větší zátěž. I drobné každodenní práce se mohou stát velmi náročnými.5 Nesnažte se překonávat, vaše srdce to ocení. I přesto život se srdečním selháním neznamená vzdát se všeho. Lékaři vás naučí, jak naslouchat svému tělu, nepřetěžovat ho a přitom zvládnout maximum toho, co byste si přáli.

4) Vyhněte se náročným situacím.

Pokud má naše srdce pouze omezené možnosti, je potřeba ho chránit. Vyhnout se náročným situacím pomáhá srdci plnit svou základní funkci a rozvádět krev dále do těla. Zkuste se vyhnout chvílím, které vám jsou nepříjemné. Ať se jedná o momenty, kdy je zatížena naše psychika, nebo o nadměrnou fyzickou zátěž. Zkuste se vyvarovat situací, ve kterých vám není dobře, máte strach nebo trému.

5) Naučte se přijmout pomoc.6

Život se srdečním selháním není jednoduchý. Tato diagnóza zasáhne do vašeho dosavadního života. Požádejte proto o pomoc své blízké. Otevřeně si s nimi promluvte o tom, jak se cítíte, a vysvětlete jim, jaké obtíže vám srdeční selhání přináší. Bez obav jejich pomoc přijměte. Jde o vaše zdraví a srdce máme pouze jedno. Ruku na srdce, staráte se o něj, jak je třeba?

Zdroje:
1. Špinar J et al., Souhrn Doporučených postupů ESC pro diagnostiku a léčbu akutního a chronického srdečního selhání z roku 2016. Připraven Českou kardiologickou společností, Cor et Vasa 58 (2016); e597–e637, p. 631.
2. Keepitpumping.com. A quick guide to living with heart failure. https://www.keepitpumping.com/globalassets/kip2/tools/a_quick_guide_to_living_with_heart_failure.pdf , p. 10, 12–13, Accessed December 2017
3. Holland R, Rechel B et al. Patients’ Self-Assessed Functional Status in Heart Failure by New York Heart Association Class: A Prognostic Predictor of Hospitalizations, Quality of Life and Death. Journal of Cardiac Failure 16:2:2010
4. Špinar J et al., Souhrn Doporučených postupů ESC pro diagnostiku a léčbu akutního a chronického srdečního selhání z roku 2016. Připraven Českou kardiologickou společností, Cor et Vasa 58 (2016); e597–e637, p. 632.
5. Heartfailurematters.org. Increasing fatigue. http://www.heartfailurematters.org/en_GB/Warning-signs/Increasing-fatigue, Accessed December 2017
6. Keepitpumping.com. Talking to your doctor. https://www.keepitpumping.com/globalassets/kip/about/talking-to-your-doctor/talking-to-your-doctor-guide.pdf, p. 12, Accessed December 2017